czwartek, 7 lutego 2013

Tłusty czwartek


Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

(staropolskie przysłowie)

Czy wiesz, że ...

... pączki, tak popularne w tłusty czwartek w Polsce, smaży się zwykle dużo dłużej, niż pączki w innych krajach? Co prawda, można do ciasta przed smażeniem dodać odrobinę alkoholu (spirytusu), aby pączek podczas smażenia nie nasiąkał tak bardzo olejem, ale i tak w efekcie polskie pączki są naprawdę tłuste.

... przyczyną, dla której zaczęto tak masowo przygotowywać i jadać pączki właśnie na koniec karnawału, była konieczność zużycia zapasów smalcu, cukru, jajek i owoców przed rozpoczęciem się wielkiego postu, ponieważ spożywanie tych produktów było wtedy zakazane przez kościół i tradycję katolicką.

... dawniej, przyrządzając pączki, nadziewało się niektóre migdałem lub orzechem. Wierzono, że kto na taki trafi, będzie mieć w życiu szczęście.

... pączek należy do najbardziej tradycyjnych ciast polskich i pisał o nim już Mikołaj Rey w połowie XVI wieku ("Żywot człowieka poczciwego").

... w USA obchodzi się Pączki Day (dzień pączków), praktykowany przez polonię amerykańską, przede wszystkim w rejonie środkowego zachodu - w miastach Buffalo, Toledo, Cleveland, Detroit, Grand Rapids, Milwaukee, ale obchodzi się w tłusty wtorek (ostatni wtorek karnawału), podczas gdy w Chicago Pączki Day obchodzi się zarówno w tłusty czwartek, jak i w tłusty wtorek.

... oprócz pączków w tłusty czwartek popularne są także faworki czyli chrust albo chruściki oraz róże karnawałowe, które robi się z takiego samego ciasta, ale inaczej wykańcza.

... nazwa faworki pochodzi z języka francuskiego (od słowa faveur), w którym oznacza wstążkę.

Przepis na pączki alternatywne (biszkopciki) - dla zapracowanych.

Smacznego umiaru!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.